Novinky

Co se stalo v zákulisí...

Stražišťan má novou “tvář“

Pro ty, co si ještě nestačili všimnou, tak Stražišťan je i přes lidové zaměření k vidění na Facebooku. Můžete nás tam najít jako Stražišťan Pacov a podělit se s námi o své názory, zážitky z vystoupení nebo o fotografie z našich akcí. Rádi zodpovíme i veškeré vaše dotazy.

Stražišťan – soubor tisíce jmen

Náš malý pacovský soubor je  známý snad všude, jen ne v Pacově. Ale to není ten problém. K čemu je nám totiž “čechoznalost“, když ani neví, jak nám pořádně říkají.
Například v takové Pohledi byste nás marně hledali jako Stražišťan. Jezdíme tam sice každý rok a jsme tam pro ně opravdové hvězdy – snad proto nás překřtili na Staržišťan.
Zato v Bělohradu, kde jsme strávili dva dny, už takový Hollywood nepředstavujeme. Nejdříve nás měli za městskou stráž, čili Strážišťan, na což jsme si byli samozřejmě stěžovat. Proto nám na průvod dali ceduli s názvem Strážničan. Ani tohle pojmenování nas neuspokojilo a rozhodli jsme se zajít za pořadateli ještě jednou – tak azástupceby nm to nebylo líto, škrtli nad a čárku – od té doby jsme byli Stražničan. No, a kvůli zamezení jakékoliv ostudy nenechali  při přebírání ceny za výhru v polka rallye šťastné výherce radši ani promluvit.
Težko říct, jaká jména nám přinese budoucnost...

Nové fotografie z jarních a letních akcí

Fotografie z uplynulých vystoupení jsou k nahlednutí přes níže uvedené odkazy:
Lomnice
Lázně Bělohrad
Kovářov

Rezervace na Vánoce

Nyní je nově možnost zarezervovat si předem místa na naše Vánoční vystoupení. Stačí napsat na e-mail: Scarnen.Mikeiru@seznam.cz s požadavkem na konkrétní místo, nebo si můžete vyžádat seznam volných míst (i v obrázkové podobě pro snadnější orientaci) a zpětně zažádat o rezervaci na příslušné jméno.Nové choreografie na scéně

Letošní vánoční vystoupení bude, kromě nových písní a muziky rozšířené o další dudy a housle, obohaceno i o novou vánoční choreografii a to Draní peří v podání malého Stražišťánku. Mimo to nacvičuje taneční složka ve spolupráci s pěveckou obnovu choreografie Hulán. Sami tanečníci nacvičují dvě nové choreografie a to Otčenáš a Raky. Rozhodně je na co se těšit!Stažišťan slaví dvojnásobné vítězství!

Na festivalu v Lázních Bělohrad ve dnech 16.–17. června získaly naše dva páry umístění v souteži polka rallye, v kategorii krojovaných a to rovnou první a třetí místo!
A jak vypadá vlastně polka rallye?  Obtancujete polkou 200 metrů, vypijete půl litru piva a dáte si dalších 200 metrů. A to všechno na čas! Naše dva teamy to zvládli pod dvě minuty.
 Fotky vítězného páru si můžete prohlédnout zde.Psalo se o nás

Tady máte články Z mého kraje psané Nikolou Poutníkovou:

Pozvání ná Vánoční koncert

Vánoce jsou pomalu za dveřmi a to pro náš soubor znamená jediné – přípravu písniček, rekvizit a dalších nezbytností na tradiční vánoční koncert. Na programu toho je letos opravdu hodně. Kromě lidových vánočních koled připravených jak Stražišťanem, tak i dětským souborem Stražišťánkem, také třeba zapomenutá činnost – draní peří v podání dětí. Jednou z hlavní náplní bude náš host, lidový soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou. A mně už nezbývá nic jiného, než vás na náš koncert pozvat. Vystoupení se bude konat 15. prosince v 19:00 hodin, v divadelním sále pacovského zámku.

Malé ohlédnutí za velkými festivaly


Tradiční koncert pořádaný ke Dni matek se daří, zejména žertovná pásma zpěvaček, a tak se můžeme s čistým svědomím chystat na festivaly, které nás letos čekají.

26.5.

Je devět hodin ráno a my se pomalu scházíme u pacovského zámku, kde čekáme na odjezd. Chystáme se totiž na první letošní akci mimo Pacov-Jihočeský folklorní festival v Kovářově. Po příjezdu na místo nás čeká oběd, převlékání do krojů a slavnostní průvod městem. Pak se, spolu s dalšími jedenácti soubory, podílíme na programu probíhajícímu na návsi. Lidovou atmosféru podtrhává jarmark, ochutnávka jihočeské kuchyně a ukázky starých řemesel.

16._17-6.

Největší práci nám dala příprava programu na mezinárodní folklorní festival v Lázních Bělohrad. Odjezd v pět hodin ráno nás od akce neodrazí a tak stojíme téměř všichni u zámku. Po několikahodinové cestě jsme na místě. Rychlostí blesku se ubytujeme a převlékáme do krojů. Čeká nás oběd a první vystoupení v lázeňském hotelu pro jeho hosty. Seznamujeme se s ostatními soubory a městem, ve kterém bychom bez našich průvodců nadobro zabloudili. Odpolední program oživí Polka revue–závod v polce na dvěstě metrů. Vyslání našich reprezentantů přinese své ovoce, v kategorii krojovaných obsadíme hned první a třetí místo. První nedělní vystoupení je naplánované už na devátou hodinu, přesto u kostela přešlapujeme až do deseti hodin, kvůli prodloužené bohoslužbě. Další vystoupení na náměstí proto stíháme jen taktak. Po obědě je v plánu slavnostní průvod městem a závěrečný galaprogram v parku.

23.6.

Další pozvání jsme dostali od souboru Javor z Lomnice nad Lužnicí. Cesta není naštěstí tak dlouhá a tak za chvíli vystupujeme na lomnickém náměstí. K velké radosti (hlavně mladších členů) zjišťujeme, že kromě festivalu se ve městě koná pouť a tak se okamžitě vrháme na stánky. Ještěže máme ty vedoucí, kteří nám včas připomínají, kdy je čas jít na oběd, kdy se jít převléknout... Moc se nám sice nechce, je vedro k padnutí, přesto za chvíli stojíme připravení a načesaní na místě a řadíme se do průvodu. V Lomnici vystoupíme celkem dvakrát. Po posledním potlesku se ale dlouho nezdržíme. Vystojíme si frontu na večeři a pak se okamžitě skládáme do aut a jedeme na další vystoupení. Cestou se stavíme v Pacově, kde si vyměníme bílé sukně za pracovní a vyrážíme do Pohledi. Zde se na Michalově statku koná jako každý rok oslava Svatojánské noci. K poslechu i tanci jim hrajeme a zpíváme dlouho do noci.

Pro ty co nevědí


Stražišťan je soubor lidových písní a tanců, který v Pacově funguje už přes čtyřicet let. Vznikl díky staré pacovské tradici-Kozimberskému posvícení. V souboru se už vystřídalo bezpočet členů, nyní Stražišťan tvoří něco málo přes dvacet zpěváků a tanečníků.

Ti se scházejí dvakrát týdně večer na pacovském zámku. Páteční odpoledne patří Stražišťánku-dětské části našeho souboru. Stražišťan se každoročně účastní jednodenních či vícedenních festivalů po celé České Republice, ale také pořádá koncerty ve vlastní režii-vánoční koncert nebo koncert ke Dni matek. Také nesmí chybtě na rozličných adventních koncertech v kostelech či na akcích města.